18 Białostocki Pułk Rozpoznawczy
Aktualności
21.05 2018 r. Konkurs Historia Żołnierza Polskiego – gra terenowa na szlaku pamięci  o Żołnierzach Niezłomnych w Białymstoku.
22.05.2018

W dniu 21 maja w Sali Tradycji 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego odbyła się uroczysta inauguracja  Konkursu Historia Żołnierza Polskiego zorganizowanego dla żołnierzy Korpusu Szeregowych przez Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa we współpracy z Klubem
18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.

Przed przystąpieniem do zmagań żołnierze reprezentujący poszczególne Rodzaje Sił Zbrojnych mieli okazję wysłuchać wykładu dr. Piotra Łapińskiego – przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku nt. historii podziemia niepodległościowego na białostocczyźnie oraz obejrzeć film poświęcony życiu i walce Leona Suszyńskiego, pseudonim „P-8”.

Wymarsz drużyn na trasę gry terenowej, wiodącej szlakiem pamięci  o Żołnierzach Niezłomnych w Białymstoku, poprzedził test wiedzy historycznej. Żołnierze mieli za zadanie odnalezienie poszczególnych miejsc na podstawie otrzymanych wskazówek oraz rozwiązanie 10 zadań po nawiązaniu kontaktu z łącznikami w poszczególnych lokalizacjach. Grę zakończyło przekazanie przez kapitanów drużyn meldunków z rozszyfrowanym hasłem oraz nazwą zidentyfikowanego obiektu na fotografiach w Muzeum Wojska.

Przed uczestnikami lekcje historii w Muzeum Wojska Polskiego oraz Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, a także podróż do pomnika Danuty Siedzikówny "Inki" w Gruszkach k. Narewki.

 W tym czasie Jury Konkursu podliczy punktację i wskaże zwycięzców. Biorąc pod uwagę zaangażowanie uczestników konkursu spodziewana jest dogrywka.

 >> foto galeria <<

ppłk Dominik Horała

Fot. Martyna Poniatowicz, Jarosław Pul

 

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych