18 Białostocki Pułk Rozpoznawczy
Aktualności
10.11.2018 r. Piknik wojskowy pod hasłem „Służymy Niepodległej” w Białymstoku.
10.11.2018

W ramach obchodów  100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Białymstoku o godz. 13.00 na placu przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki został zorganizowany piknik wojskowy pod hasłem „Służymy Niepodległej”. Organizatorem w imieniu Ministra Obrony Narodowej był Dowódca 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego płk Rafał LIS.

Piknik cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców Białegostoku, którzy licznie przybyli na plac przed Teatrem Dramatycznym. Główną atrakcją pikniku był pokaz nowoczesnego sprzętu Polskiej Armii m. in.  transporter opancerzony rosomak oraz wielozadaniowy pojazd hummer, armata przeciwlotnicza ZU-23-2K, która przeznaczona jest do zwalczania nisko latających celów powietrznych. 18 Białostocki Pułk Rozpoznawczy wystawił 2 BRDM, które dzięki wielkokalibrowemu karabinowi maszynowemu 14,5 mm i karabinowi maszynowemu 7,62 mm posiada siłę ognia pozwalającą na walkę z pojazdami przeciwnika. Dodatkową atrakcja pikniku był pojazd saperski przeznaczony do przewożenia materiałów niebezpiecznych. Swój sprzęt wystawiły jednostki wojskowe takie jak 9 Warmiński Pułk Rozpoznawczy, 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana, 20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana i 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej. Obok sprzętu wojskowego swoje wyposażenie prezentowały także policja, straż graniczna, straż pożarna, służby medyczne, prezentacja grupy rekonstrukcyjnej. Dla najmłodszych w namiocie promocyjnym 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego czekała nie lada atrakcja Rysiem – maskotka pułku oraz pokaz sprzętu indywidualnego żołnierzy, atrakcyjne gry i zabawy dla dzieci min. malowanie twarzy w barwach narodowych, wykonanie samodzielnie kotylionu niepodległościowego, wojskowa grochówka. Całość imprezy uświęciły występy artystyczne Orkiestry Wojskowej z Giżycka. Na scenie zaprezentowały się dzieci i młodzież z Centrum Artystycznego Elizy Sacharczuk z Białegostoku. W występach artystycznych wzięły udział wokalistki prezentujące utwory z zapowiadanej płyty pt. „Młodzi w hołdzie żołnierzom Niepodległej” zrealizowanej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie z okazji Odzyskania Niepodległości. Na scenie zaprezentowały się również uczniowie ze „śpiewających klas” Szkoły Podstawowej nr 26 w Białymstoku. W dalszej części występów artystycznych prezentowały się dzieci i młodzież z Klubu 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego min. Sylwia BUĆKO, Maciek DABROWSKI.

Największym zainteresowaniem cieszyły się pokazy Sekcji Karate działającej w Klubie 18 pr. Sekcja prowadzona jest przez st. szer. Tomasza FIGATOWSKIEGO (3 Dan w Karate Kyokushin IBK. Na zakończenie pikniku została wspólnie odśpiewana Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Następnie nastąpił przemarsz z pochodniami ulicami Białegostoku na Capstrzyk Niepodległościowy, który odbył się na Cmentarzu Wojskowym. W przemarszu uczestniczyła kompania honorowa wystawiona przez 18 Białostocki Pułk Rozpoznawczy oraz żołnierze na czele z Dowódcą płk Rafałem LISEM z 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. W przemarszu więziła udział 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej.

 

>> foto galeria <<

>> video <<

Danuta WOJCIUK


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych