18 Białostocki Pułk Rozpoznawczy
Aktualności
11.11.2018 r. Wojewódzkie obchody 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
13.11.2018

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odzyskała niepodległość. Główne wojewódzkie obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęły się w niedzielę (11 listopada) w Białymstoku tradycyjnie o godz. 12.30 przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Poprzedziły je nabożeństwa w intencji Ojczyzny – Liturgia w Katedrze pw. Św. Mikołaja, w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Białymstoku, msza Święta w Katedrze pw. Wniebowstąpienia NMP i tu odsłonięto i poświecono tablicę upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, ufundowaną przez podlaskich działaczy „Solidarności” i wojewodę podlaskiego.

Uroczystość rozpoczęła się przyjęciem meldunku przez Dowódcę Garnizonu, który jednocześnie jest Dowódcą 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego płk. Rafała LISA  od dowódcy uroczystości mjr. Łukasza MACIUSZKO. Po odegraniu Hymnu Państwowego na maszcie dumnie zaczęła powiewać flaga biało-czerwona. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz administracji samorządowej, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji  kombatanckich, harcerze, przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych i licznie zgromadzeni mieszkańcy Białegostoku. W dalszej części uroczystości odbyły się wystąpienia okolicznościowe i na zakończenie odczytano Apel Pamięci, oddano Salwę Honorową, złożono wieńce i kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość zakończyła się defiladą i śpiewaniem pieśni patriotycznych. Po uroczystości wojsko prezentowało swój sprzęt, a białostoczanie z chęcią robili sobie zdjęcia na tle rosomaka (kołowego transportera opancerzonego) ustawionego naprzeciw ratusza.

            W godzinach popołudniowych, żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego wraz z „Rysiem” maskotką uczestniczyli w oprawie meczu 15 kolejki Ekstraklasy na Stadionie Miejskim, gdzie prezentowana była również wystawa fotograficzna „Osiemnasty w obiektywie Danuty Wojciuk”.

 

>> foto galeria <<

Danuta WOJCIUK


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych