18 Białostocki Pułk Rozpoznawczy
Aktualności
29.11.2019 r. Uroczystości w Kopnej Górze w 189 rocznicę Powstania Listopadowego.
29.11.2019

W dniu 29 listopada 2019 roku na pierwszym w Polsce cmentarzu wojennym poświęconym powstańcom listopadowym w Kopnej Górze koło Supraśla odbyły się uroczystości upamiętniające 189 rocznicę wybuchu powstania listopadowego.

Powstanie Listopadowe to jedno z największych polskich zrywów narodowych. I chociaż walki zakończyły się porażką powstańców – pamięć o tamtych wydarzeniach pielęgnowana jest do dziś.

W uroczystościach wziął udział Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Dowódca Garnizonu Białystok, jednocześnie Dowódca 18.Białostockiego Pułku Rozpoznawczego płk Paweł LACHOWSKI, przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych, kapelani białostockiego garnizonu, harcerze i licznie zgromadzeni mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Wojskową asystę honorową uroczystości stanowiła kompania honorowa i poczet sztandarowy z 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz poczty sztandarowe pozostałych formacji mundurowych województwa.

Po ekumenicznej modlitwie za zmarłych odczytano Apel Pamięci i oddano salwę honorową. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców.

 >> foto galeria <<

Klub 18. pr i fot. Wojciech Wojtkielewicz


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych